22 augusta, 2022

Spoznajte základné princípy regeneratívneho poľnohospodárstva

Medzi poľnohospodármi sa čoraz častejšie hovorí o využívaní metód vedúcich k trvalo udržateľnému pestovaniu, kedy tým najdôležitejším ukazovateľom nie je ani tak výnos, ako skôr kvalita dopestovaných plodín a ochrana pôdy. Intenzívne poľnohospodárstvo totiž so sebou prináša viacero rizík, ktoré napokon môžu viesť k vyčerpaniu pôdy a jej úplnému znehodnoteniu. Stále viac pozornosti sa preto obracia na regeneratívne poľnohospodárstvo, pričom jeho základné princípy sa nielen oplatí poznať, ale aj zavádzať do praxe. 

Je úplne pochopiteľné, že každého poľnohospodára zaujíma dosahovanie výnosov. Honba za ich maximalizáciou na úkor všetkého ostatného však býva kontraproduktívna. V dôsledku používania chemických hnojív, necitlivej mechanizácie a nadmerného zaťaženia pôdy dochádza k znečisťovaniu zdrojov, narušeniu biologickej rovnováhy pôdy a s tým súvisiacimi rizikom vzniku erózie. 

Za roky zintenzívňovania poľnohospodárstva a dosahovania neprirodzene vysokého výnosu tak môžete v konečnom dôsledku zaplatiť tú najvyššiu cenu – znehodnotením pôdy, na ktorej časom nebude možné dopestovať prakticky nič. Nemusíte sa však vydať iba touto cestou, vhodnými metódami môžete pôdu aj budovať, a to celkom prirodzene. Ktoré z princípov pestovania môžeme zaradiť medzi regeneratívne?

 

Minimalizácia chemických zásahov

V rámci metód regeneratívneho poľnohospodárstva dajte zbohom syntetickým hnojivám a prípravkom. Chemické zásahy do pôdy je potrebné minimalizovať a miesto nich uprednostniť hnojivá organické, teda predovšetkým kvalitný kompost. Ten vhodným spôsobom podporí mikrobiálne procesy v pôde, schopnosť vstrebávania vlahy a tiež jej štruktúru. 

 

Biodiverzita

Príroda miluje rozmanitosť a aj preto je jednou z metód regeneratívneho poľnohospodárstva práve podpora biodiverzity. Vyhnite sa preto monokultúrnemu pestovaniu, v rámci spôsobu pestovania je možné využiť aj intercropping, teda pestovanie 2 a viac plodín súčasne. Biodiverzita zároveň zvyšuje obranyschopnosť pôdy a celého ekosystému. 

 

Využívanie krycích plodín

Pri regeneratívnom poľnohospodárstve je prioritou maximálne využívanie krycích plodín, ideálne po celý rok. Ich prítomnosť pomáha celému ekosystému v produkcii biomasy, čo zvyšuje podiel organickej zložky v pôde. 

 

Zapojenie dobytka

Využívanie krycích plodín, podpora druhovej rozmanitosti a snahy o zvýšenie obsahu organického uhlíka v pôde sú bezpochyby cestou k úspechu. Vašej snahe ale môžete nasadiť korunu, ak do celého procesu zapojíte aj dobytok. Dôvod je jednoduchý, hospodárske zvieratá prirodzeným spôsobom zabezpečujú rozptyl semien, ako aj kompostovanie pôdy.

 

Snaha o minimálne narušenie pôdy

Pri metódach regeneratívneho poľnohospodárstva majú svoje miesto aj poľnohospodárske stroje, avšak iba v obmedzenej miere. Pôda by sa mala rozrušovať iba v nevyhnutnej miere na dosiahnutie úžitku. To vám umožní moderná poľnohospodárska technika ponúkajúca široké možnosti nastavení s ohľadom na rôzne pôdne typy a spôsoby starostlivosti o pôdu. 

Na záver len v krátkosti zhrňme, že v rámci regeneratívneho poľnohospodárstva je potrebné minimalizovať všetky postupy vedúce k ničeniu a degradácii pôdy a naopak, uplatňovať postupy ktoré zvyšujú obsah uhlíka v pôde a podiel organickej hmoty. Pri regeneratívnom poľnohospodárstve totiž skutočne dochádza k budovaniu pôdy a obnove jej prirodzených vlastností. Po niekoľkých rokoch uplatňovania týchto postupov získa vaša pôda nielen obranyschopnosť, ale odmení vás aj trvalo udržateľnými výnosmi.

Go to Top