25 júna, 2019

Zaujímavé fakty o kukurici

Obľúbená a globálne rozšírená obilnina, ktorá je často využívaná a zdraviu prospešná ako samostatne, tak aj v kombinácii s mnohými inými plodinami, je súčasťou  ľudstva a jeho snah o jej pestovanie už viac ako 9 000 rokov. Jej produkcia rastie, o čom svedčí jej priemerná ročná celosvetová produkcia, ktorú predstavuje približne cez 1000 miliónov ton. Čo všetko sa o tejto chutnej a zdravej plodine oplatí vedieť?

Odkiaľ sa kukurica vzala?

História kukurice sa začala písať približne 7 000 rokov pred našim letopočtom, keď začala jej cielená kultivácia. Kukurica spočiatku skrášľovala polia strednej Ameriky a v priebehu tisícročí sa šírila predovšetkým na americkom svetadieli. Do Európy táto plodina zavítala v roku 1493, kedy ju sem priniesol objaviteľ Ameriky Krištof Kolumbus. Na území Slovenska sa začala tešiť obľube v 18. storočí. Vtedy sa pestovala prevažne v južných oblastiach krajiny.

 

 

Ľahký, zdravý a sýty pokrm

Kukurica je známa svojimi mnohými prednosťami, vďaka ktorým sa teší tak veľkej priazni. Medzi ne patrí nízky kalorický obsah na jeden klas, ktorým je približne 90 kalórií. Nájdete v nej minerály ako draslík, horčík alebo vápnik, a vitamíny A, množstvo variácií vitamínu B a vitamíny C a E. Vďaka tomu, že živiny v kukurici sa rozkladajú postupne, vás dokáže zasýtiť na veľmi dlhý čas.

 

 

Plodina na viacero použití

Ako sa kukurica rozširovala po svete, tak sa objavovali aj nové spôsoby jej využitia. Jej využitie pre konzumáciu je dnes už iba okrajové. Kukuričný škrob, ktorý sa z nej vyrába, sa už dlho používa na čistenie škvŕn a dnes už aj na starostlivosť o pleť. Svoje uplatnenie si kukurica našla aj pri tvorbe antibiotík. Je podstatnou zložkou pri výrobe piva, vodky alebo aj whisky. Takisto sa používa na produkciu ekologického energetického zdroja, bioplynu.

 

Po uvarení jej účinky stúpajú

O kukurici sa vie, že je bohatým zdrojom antioxidantov podporujúcich imunitu organizmu a jeho regeneráciu. Výskumy pomohli dokázať, že po jej uvarení ich počet neklesá, ale narastá a tým pádom účinnosť jej liečivých zložiek rapídne stúpa. Na tento fenomén sa zamerali aj štúdie, ktoré ukázali, že antioxidačné účinky kukurice po jej uvarení stúpajú o viac ako 40%.

Reč čísel

Samotná Európska únia produkuje 12% z celosvetovej produkcie kukurice. Prvenstvo vo svete si držia Spojené štáty americké s 381,780 tonami za rok. Na druhej priečke sedí Čína a hneď za ňou nasleduje Brazília. 

 

Go to Top