Majestátny stroj premávajúci sa po poliach za sprievodu dvíhajúcich sa kúdolov prachu, ktorý žne aktuálnu úrodu. Zrejme toto je predstava, ktorú vo väčšine ľudí vyvolá slovo kombajn. Poľnohospodársky stroj, ktorý svojou mohutnosťou a funkčnosťou dokáže očariť malých aj veľkých. Nazrime ale dovnútra a poďte sa s nami pozrieť na to, ako kombajny fungujú.
Kombajny sú poľnohospodárske pojazdné stroje používané predovšetkým na žatie obilia podľa voľby konkrétneho adaptéra aj ďalších plodín, ako napríklad kukurice, slnečnice alebo hrachu. Hlavnou doménou moderných kombajnov je zefektívnenie celého prevádzkového procesu, v rámci ktorého prebieha kosenie, mlátenie a triedenie.
Skôr ako si sadnete do kabíny kombajnu
Ešte predtým, ako sa budeme venovať pracovnému procesu kombajnu, uveďme, že na riadenie tohto typu vozidla je nevyhnutné byť držiteľom vodičského oprávnenia skupiny T. Rovnakej teda, ako aj v prípade traktorov. Okrem samotného získania príslušného vodičského oprávnenia na vás čakajú aj ďalšie školenia, ktoré sú nevyhnutné na správne narábanie s kombajnom.
Ak „Téčko“ nemáte a aj napriek tomu, že vaša kariéra sa týmto smerom uberať nebude, tieto stroje stroje fascinujú, čítajte ďalej. Pri porovnávaní výkonnosti jednotlivých typov kombajnov nás nezaujíma len výkon motora či komfort, ale najmä schopnosť zožať čo najviac hektárov za deň. Moderné kombajny zvládnu zožať za deň aj 20 hektárov pšenice, a to je na viac ako 7-tonový stroj poriadne slušný výkon.
Ako funguje moderný kombajn a čo všetko dokáže?
Fungovanie kombajnu prebieha v niekoľkých fázach, ktoré môžeme označiť ako prevádzkový proces. Ako sme už vyššie spomenuli, v rámci prevádzkového procesu vykonáva kombajn kosenie, mlátenie a separáciu. Predstavme si teda plné pole obilia, ktoré potrebujeme zožať. Celý proces sa začína tým, že pri žatí sa do kombajnu cez žaciu lištu a sústavu dopravníkov dostáva obilie.
Chce to však nielen presnosť ale aj trpezlivosť. S rýchlosťou to vôbec netreba preháňať. Aby bol proces žatia čo najefektívnejší, pohyb po poli prebieha rýchlosťou približne 5 km/h. Obilie putuje následne cez mlátiaci bubon do mlátiaceho koša, pričom tomuto procesu sa hovorí hrubé mlátenie. V rámci neho sa oddeľuje zrno od slamy a pliev a v tejto fáze je kombajn schopný tiež odfiltrovať prípadné hrubé nečistoty a štrk.
Takto spracované zrno sa premiestňuje do veľkej násypky kombajnu. Ak sa naplní, budeme si na pomoc musieť zavolať kolegu. Násypka s nahrubo vyčisteným zrnom sa totiž skôr či neskôr zaplní a je potrebné vyprázdniť ju napríklad do prívesu za traktorom. S odpadovou slamou si starosti robiť netreba, keďže kombajn ju automaticky vypustí na pole, prípadne v závislosti od našich potrieb je schopný ju podrviť a následne rozmetať po poli.
Najmodernejším kombajnom pomáhajú počítače a rôzne senzory
Moderné kombajny sú vybavené rôznymi elektronickými systémami, ktoré používanie týchto majestátnych strojov uľahčujú. Dopredu si na palubnom počítači dnes už môžete nastaviť nielen plodinu, ktorú budete žať ale tiež sledovať, či žatie prebieha naozaj rovnomerne. Stále častejšou súčasťou kombajnov je napríklad sú aj napríklad infrakamery, vďaka ktorým presne viete, čo sa deje okolo kombajnu, tak ako je tomu pri kombajnoch Deutz-Fahr. Ak chcete vedieť, akými najmodernejšími technológiami sú dnes vybavené kombajny, určite kliknite sem.