6 novembra, 2022

Tipy na ochranu repky pred škodcami

Repka olejná je plodinou, ktorá sa medzi pestovateľmi teší relatívne veľkej obľube, a to aj na Slovensku. Hoci v celosvetovom meradle zďaleka nepatríme k jej najväčším pestovateľom, na našom území sa repka pestuje na vyše 11 % ornej pôdy. Hoci úspešné pestovanie repky je možné dosiahnuť pomerne ľahko, oplatí sa myslieť na účinnú a ekonomicky udržateľnú ochranu repky pred škodcami. Prinášame vám tipy, ako škodcom nedať žiadnu šancu.

Základom na dosiahnutie úspešných porastov je vhodná príprava pôdy na sejbu repky. Zároveň je potrebné pamätať na to, že repka olejná prakticky počas celej sezóny priťahuje rôznych škodcov, ako je krytonos, blyskáčik, piliarka alebo slimáky. K prvému poškodeniu môže dôjsť už dokonca pri vzchádzaní, kedy si na repku robia zálusk predovšetkým skočky. Ďalším „nepriateľom“ repy sú aj hlodavce, a to najmä v oblastiach, kde sú premnožené.

Skôr ako sa pozrieme na konkrétne tipy, spomeňme, že samotná ochrana repky pred škodcami môže byť pomerne nákladná. Odhaduje sa, že tieto náklady tvoria až štvrtinu zo všetkých nákladov, ktoré je potrebné vynaložiť na úspešné pestovanie tejto plodiny. Sme presvedčení, že nasledujúce tipy pre vás budú užitočné, najmä ak sa ešte len chystáte pestovať repku.

 

Sledovať a vyhodnocovať

Obozretnosť a prevencia sú základom úspechu a platí to aj v prípade ochrany repky pred škodcami. Dôležité je predovšetkým dôkladné monitorovanie, aby ste boli schopní včas zakročiť a zachrániť úrodu. Na tento účel sa využívajú rôzne záchytné pomôcky a misky, ktoré vám pomôžu lepšie odhadnúť mieru výskytu jednotlivých škodcov. Sledovanie vývoja populácie škodcov je dôležité aj z hľadiska prípadného insekticídneho zásahu, aby ste vedeli vyhodnotiť jeho účinnosť.

 

Dôkladná príprava pôdy na sejbu

Z hľadiska prípravy pôdy je dôležité uvedomiť si, že repka potrebuje na svoje klíčenie vhodne pripravenú pôdu zbavenú burín a zvyškov po obilninách. S prípravou pôdy by ste mali začať ešte približne 4 týždne pred samotnou sejbou, pričom sa odporúča vyberať také plochy, kde je výskyt burín nižší. Zároveň, vzchádzajúce buriny je potrebné podrezávaním odstrániť.

Práve príprava pôdy a dodržiavanie termínov na siatie sú považované za najdôležitejšie agrotechnické opatrenia proti škodcom a v tomto smere vám bude kvalitná poľnohospodárska technika veľmi nápomocná.

 

S insekticídnymi postrekmi opatrne

Preventívne používanie insekticídov sa vo všeobecnosti neodporúča. Práve naopak, k ich aplikovaniu by ste sa mali uchýliť až vtedy, kedy populácia škodcov dosiahla stav spôsobujúci ekonomické škody.

Ani použitie insekticídov však nie je spásonosné, vzhľadom na to, že mnohé druhy sú voči nim rezistentné, čo sa najviac prejavuje najmä pri širokospektrálnych prostriedkoch. Aby rezistencia škodcov nestúpala, je vhodné striedať účinné látky z rôznych chemických skupín a zároveň, aplikáciu insekticídu vhodne naplánovať tak, aby škodcu zasiahla v najcitlivejšej životnej fáze.

Medzi ďalšie opatrenia na ochranu repky pred škodcami môžeme zaradiť aj obmedzenie príležitostí na prezimovanie, teda dôsledne odstraňovať listy či zvyšky rastlín. Netreba zabúdať, že význam pre boj proti škodcom má aj systematická podpora vitality rastlín a tiež samotnej pôdy.

Go to Top