V súvislosti s neustálym rastom svetovej populácie stále narastá aj potreba efektívneho využívania pôdy, ktorá by navyše mala byť obhospodarovaná trvalo udržateľným spôsobom. Predpokladá sa, že do roku 2050 narastie svetová populácia na 9 až 11 miliárd a výnosnosť pôdy na súčasnej úrovni nebude zďaleka stačiť. Veľkou posilou majú byť v tomto smere moderné technológie, ktoré umožnia maximalizovať výnosnosť pôdy. Ako to asi bude celé vyzerať?
Moderné technológie ako cesta k maximálnej efektivite
Poľnohospodárstvo je ako také považované za celkom konzervatívny segment, do ktorého všetky moderné technológie prenikajú akosi pomalšie. To sa však má už čoskoro výrazne zmeniť. Ak sa zaujímate o moderné technológie, pojem smart farming pre vás určite nebude neznámy. V súvislosti s aktuálnym vývojom sa skloňuje stále častejšie a má byť univerzálnym riešením pre najmenších ale aj tých najväčších poľnohospodárov.
Ako to môže vyzerať v praxi?
Len si predstavte pole, ktoré denne sledujú stovky rôznych senzorov. Všetka poľnohospodárska technika je vzájomne prepojená a vy môžete stav plodín a rôzne prognózy vývoja sledovať priamo cez svoj smartfón alebo počítač. Nie je to už len hudba budúcnosti, niekoľko hotových riešení existuje už nielen v USA, ale dokonca aj v susednej Českej republike.
Od pokročilého sledovania parametrov pôdy, stavu plodín až po dôkladné analýzy zavlažovania a hnojenia je to už len krôčik celkovej automatizácii. Samozrejme, takúto revolúciu netreba očakávať zo dňa na deň, zásahy alebo aspoň minimálny dohľad človeka budeme určite potrebovať aj naďalej.
Už teraz sa však experimentuje s traktormi, ktoré zvládnu autonómnu jazdu, prípadne také, ktoré budete môcť jednoducho ovládať na diaľku. Nepredbiehajme však a poďme sa pozrieť na to, aké technológie budúcnosti sú v poľnohospodárskych strojoch už doslova za dverami.
Najmodernejšie traktory zvládnu jazdiť aj sami
V prípade poľnohospodárskych strojov je vývoj celkom zrejmý. Budú totiž nielen väčšie a výkonnejšie ale aj omnoho viac vybavené, čo sa týka rôznych technológií. Tie budú farmárom výrazne pomáhať a zefektívnia ich prácu.
Aktuálne existuje viacero typov traktorov, ktoré sú vybavené GPS modulmi. V rámci ich palubného systému je „nahrané“ dôkladne preskúmané pole a na základe týchto údajov je možné vykonať napríklad rovnomerné a efektívne hnojenie. Na farebnom displeji v kabíne uvidíte každú jednu časť poľa a mieru, akou na ňu bolo aplikované hnojivo.
Takto vybavený traktor je zároveň možné zapnúť do poloautomatického režimu, v rámci ktorého sa traktor vie po zadaní konkrétnych súradníc pohybovať sám. Nestane sa tak, že by niektorá časť pôdy bola pohnojená nedostatočne či nadmerne. Navyše, všetky tieto úkony je možné ukladať a spätne vyhodnocovať.
Iná situácia nie je ani v prípade kombajnov, tie najmodernejšie kombajny. Rovnako ako traktory aj tie dnes môžu byť vybavené najmodernejšími GPS technológiami. Tie majú nezastupiteľný význam pri nielen pri navádzaní ale aj mapovaní úrody na jednotlivých častiach poľa. Súčasťou moderných GPS systémov je prehľadný farebný displej, možnosť svetelného navádzania či dokonca automatické riadenie. Týmto spôsobom je možné ľahko dosiahnuť maximálnu precíznosť, takýto GPS systém dokáže navádzať s presnosťou doslova na centimetre, vďaka čomu naozaj nevynecháte ani kúsok.
Presnosť je v tomto ohľade veľmi dôležitá a technika ju zvláda dokonca lepšie než človek. O to väčšia je potom radosť z úrody a výnosnosť poľa utešene rastie. Optimistické odhady uvádzajú, že správne nastavená technika kombajnu dokáže pracovať až o 30% efektívnejšie než človek a to už je poriadny rozdiel.
Príchod technológií budúcnosti do poľnohospodárstva neznamená, že by zrazu na poliach nebola potrebná ľudská sila. Akokoľvek bude technológia dokonalá, človek nad ňou bude musieť mať kontrolu. Všetko len bude prebiehať o čosi ľahšie a najmä výrazne efektívnejšie.