10 decembra, 2019

Smart farming alebo Tretia zelená revolúcia

Ak sa zamyslíme nad tým, čo všetko môžu moderné technológie priniesť do oblasti poľnohospodárstva, prídeme na to, že práve smart technológie budú možno spúšťačom Tretej zelenej revolúcie a cestou k maximalizácii výnosnosti pôdy. Pozrite sa spolu s nami, ako vyzerá blízka budúcnosť poľnohospodárstva so zapojením tých najmodernejších technológií. 

Celková rozloha využiteľnej pôdy sa z roka na rok mierne znižuje a aj to je dôvod, prečo je potrebné hľadať ďalšie spôsoby intenzifikácie poľnohospodárstva. Popri tom je ale stále väčší dôraz kladený na dosiahnutie trvalo udržateľného rastu výnosnosti, ktorý navyše bude ohľaduplný voči prírodným zdrojom. Je teda zrejmé, že do rozvoja intenzívneho poľnohospodárstva bude potrebné zapojiť aj moderné technológie

Smart farming ako cesta k lepšej výnosnosti pôdy

V súvislosti s lepšou využiteľnosťou pôdy sa stále častejšie spomína tzv. smart farming. Už podľa názvu zrejme tušíte, že pôjde o koncept, ktorý na dosiahnutie lepšej výnosnosti využíva smart technológie, ktoré sú vzájomne prepojené a umožňujú pokročilý zber a vyhodnocovanie údajov. Základnou ideou konceptu smart farming je to, že v rámci poľnohospodárskej prevádzky je všetko vzájomne prepojené. Od polí, cez techniku až po samotný manažment konkrétnej farmy. 

Dnešní farmári budú mať vďaka moderným technológiám prístup k veľkému množstvu údajov. Nie je však dôležitý iba ich správny zber ale aj korektné vyhodnotenie, ktoré povedie k zvýšeniu výnosnosti pôdy a celkovo efektívnejšiemu fungovaniu. Ako to môže vyzerať v praxi? Údaje o pôde zbiera množstvo senzorov, ktoré vyhodnocujú jej celkovú vlahu, mieru hnojenia a podmienky pre dosiahnutie ideálneho rastu plodín. 

Celá pôda ako na dlani

Údaje zo senzorov sú následne prenášané do aplikácie, ktorá je srdcom celého systému. V rámci nej si farmár môže lepšie naplánovať siatie, hnojenie alebo prispôsobiť zavlažovanie. Vďaka tomuto systému sa zároveň skôr dozvie o tom, či plodiny ohrozujú škodce. Efektívnejšie si vie tiež naplánovať žatvu či iné práce na poli. Zároveň takto získané údaje môže následne využívať aj priamo v traktore, kombajne ale aj  svojom telefóne. 

Možnosti toho, ako moderné smart technológie pomôžu poľnohospodárstvu sú prakticky neobmedzené a už dnes je jasné, že v rámci poľnohospodárstva budú hnacou silou veľkého rozvoja. 

Go to Top