Na Slovensku bolo potvrdených 6 prípadov vysoko nákazlivej vírusovej choroby slintačka a krívačka (FMD). Ide o prvý výskyt tohto ochorenia v krajine od roku 1973.
Podľa informácií zverejnených Slovenskou vládou sa 5 ohnisiek nachádza na juhu Slovenska pri hraniciach s Maďarskom. Šiesta infikovaná farma, je vzdialená približne 70 kilometrov od ostatných prípadov. Analýzy ukázali, že vírus patrí k rovnakému sérotypu ako ten, ktorý bol nedávno identifikovaný v Maďarsku.
Slovenské úrady zaviedli okamžité bezpečnostné opatrenia – vznikli ochranné a dohliadacie zóny, pohyb zvierat je dočasne zakázaný a nakazené kusy sú očkované a následne utratené, aby sa zabránilo ďalšiemu šíreniu choroby.
Postupné šírenie nákazy v Európe
Ochorenie sa v Európe objavilo začiatkom roka v Nemecku, kde bolo 10. januára potvrdené u troch vodných byvolov na farme neďaleko Berlína. Všetky zvieratá z chovu vrátane 200 ošípaných z neďalekej farmy boli preventívne usmrtené. Odvtedy sa v Nemecku nové prípady neobjavili.
Maďarsko hlásilo svoj prvý výskyt slintačky a krívačky 7. marca, čím prerušilo vyše 50-ročné obdobie bez tohto ochorenia. Druhá farma potvrdila nákazu 26. marca. Sekvenovanie vírusu ukázalo, že ide o kmeň blízky tomu, ktorý bol v rokoch 2017–2018 identifikovaný v Pakistane. Tento kmeň sa líši od nemeckého prípadu, čo naznačuje, že medzi ohniskami neexistuje priame prepojenie.
Reakcia európskych krajín
Preventívne opatrenia prijali aj ďalšie štáty. Holandsko dočasne zakázalo presuny teliat po tom, čo sa zistilo, že niektoré boli premiestnené z postihnutého regiónu Brandenburg pred potvrdením nákazy. Po dôkladnom testovaní boli obmedzenia 24. januára zrušené. V Belgicku bolo preventívne uzavretých deväť fariem, no ani tam sa nákaza nepotvrdila.
Spojené kráľovstvo pozastavilo import z európskych krajín a na hraničné priechody sú kontrolované, čo často vedie k dlhým zdržaniam.
Proti vírusu typu O sú dostupné účinné vakcíny, ktoré sa nachádzajú v nemeckej národnej rezerve. V prípade potreby môžu byť rýchlo nasadené. Na Slovensku a na druhej infikovanej farme v Maďarsku sa už využíva tzv. supresívne očkovanie, ktoré pomáha znížiť množstvo vírusu v hustejšie obývaných oblastiach a zmierniť záťaž na odborný personál a logistiku.
Hrozba pre poľnohospodárstvo
Hoci slintačka a krívačka nie je nebezpečná pre ľudí, spôsobuje veľké ekonomické straty najmä v živočíšnej výrobe. Ochorenie sa šíri veľmi rýchlo medzi zvieratami a krajiny postihnuté epidémiou musia čeliť obmedzeniam v medzinárodnom obchode s mäsom a živými zvieratami.
Situácia na Slovensku je pod prísnym dohľadom a úrady robia všetko pre to, aby zabránili ďalšiemu šíreniu choroby.
Zdroj: Euronews