9 októbra, 2020

Prívalové dažde a následky pôdnej erózie

Iba nedávno sme sa venovali vplyvu globálneho otepľovania na naše poľnohospodárstvo. Teraz sa zameriame na ďalší jav, ktorý nejdenému poľnohospodárovi spôsobuje vrásky na čele. Je ním vodná erózia pôdy, ku ktorej dochádza stále častejšie aj v dôsledku prívalových dažďov. Ako sa jej dá predísť, prečo vzniká a ako na ňu vplývajú stále častejšie vyskytujúce sa prívalové dažde? 

Prečo dochádza k erózii pôdy?

Erózia pôdy je prirodzeným javom, ku ktorému dochádza v dôsledku pôsobenia rôznych externých faktorov, vtedy hovoríme o tzv. geologickej erózii. Ide o rozrušenie povrchu pôdy, kedy sa častice z povrchu dostávajú vplyvom pôsobenia vetra alebo vody iné miesta, kde sa usádzajú. Prirodzená erózia je nevyhnutná na to, aby boli rastlinám sprístupňované živiny, ktoré by sa inak nachádzali hlbšie v pôde a boli by pre ne nedostupné. 

Hoci erózia je javom, ktorý má na formovanie krajiny obrovský vplyv, ľudskou činnosťou a postupnými klimatickými zmenami dochádza k tzv. urýchľovaniu pôdnej erózie. Tá už s prirodzenou eróziou nemá veľa spoločné a pre úrodné pôdy môže mať doslova katastrofálne následky. 

 

Erózia môže byť pre úrodné pôdy katastrofou

 

Vodná erózia pôdy môže byť pre úrodnosť pohromou

Hlavným negatívnym dôsledkom zrýchlenej vodnej erózie je strata živín z pôdy. Dochádza teda k ochudobňovaniu pôdy, v ktorej dôsledku môže hektárová výnosnosť klesnúť až o 75 %. Zničenie orníc tak predstavuje veľké škody, ktoré sú len ťažko vyčísliteľné. Pôda bez živín postupne prestáva plniť svoju funkciu, nevraviac o tom, že spláchnutá časť pôdy môže poškodiť aj blízke vodné zdroje či spôsobiť zanášanie korýt riek. Zrýchlená pôdna erózia tak nespôsobuje škody len na poľnohospodárskych plochách.

Za výskytom vodnej erózie sú väčšinou prívalové dažde, ktoré sa aj v našich zemepisných šírkach objavujú stále častejšie. Veľké výkyvy počasia kedy sa nadmerné suchá striedajú s krátkodobými prívalovými zrážkami, vytvárajú ideálne podmienky na vznik vodnej erózie. Ide bezpochyby o jeden z dôsledkov globálneho otepľovania, ktorý sa už prejavuje aj u nás. Prívalové dažde, ktoré dokážu napáchať veľké škody už v priebehu pár minút sa objavujú spravidla v letných mesiacoch. Je určite dobré pripraviť sa na túto situáciu. 

 


Zrýchlená erózia pôdy je problém

 

Protierózne opatrenia sú účinnou pomocou

Dobrou správou je, že hoci vodná erózia sa vyskytuje stále častejšie, existujú opatrenia, ktorými je možné zmierniť jej následky. V súčasnosti môžete siahnuť po celom rade protieróznych opatrení, pričom už malá zmena môže priniesť veľký efekt. Ich základným cieľom je predovšetkým podporiť vsiakavosť vody, chrániť pôdu a vhodnými terénnymi úpravami obmedziť silu odtoku. 

Základným protieróznym opatrením je usporiadanie pozemku tak, aby mal optimálnu veľkosť a tvar, vo všeobecnosti sa odporúča, aby dlhšia strana pozemku bola v smere vrstevníc. Pôde pomôžete aj správnym výberom pestovaných plodín a ich striedaním. Počas rizikového obdobia je vhodné striedať pestované plodiny s rastlinami, ktoré majú protierózne účinky, napríklad aj s trávnatým porastom. 

V období po žatve je veľmi účinným spôsobom ochrany pôdy aj vykonanie podmietky. Má regulačnú aj ochrannú funkciu, zabraňuje vysušovaniu pôdy a pomáha zachovať jej vsiakavosť. Na vykonanie podmietky správnym spôsobom sú cenným pomocníkom radličkové kypriče, pomocou ktorých tento úkon zvládnete rýchlo a efektívne.

Go to Top