15 decembra, 2020

Prirodzené spôsoby udržiavania pôdnej vlahy

Pôda je živým systémom, ktorý obsahuje doslova miliardy mikroorganizmov, koreňové systémy a prirodzene aj vlahu. V pôde dynamicky prebieha množstvo procesov, stále sa mení a vplýva na ňu celý rad rôznych faktorov. Kým niektoré ovplyvniť nevieme, inými dokážeme pôdu vhodným spôsobom stimulovať k vyššej úrodnosti. Aké sú prirodzené spôsoby udržiavania pôdnej vlahy a prečo by sa mali najmä dnes stále vo väčšej miere využívať. 


Organické zložky pomáhajú zabrániť degradácii pôdy

 

Prečo sú dôležité prirodzené spôsoby udržiavania vlahy v pôde?

 

Degradácia poľnohospodárskej pôdy je v súčasnosti celosvetovým problémom. Nemusíme síce hneď hovoriť o katastrofe, no prílišné zintenzívňovanie poľnohospodárstva si postupne vyberá svoju daň. Pôdy pod vplyvom chemikálií sú degradované a obsahujú stále menej organických zložiek. Hoci tieto prístupy spočiatku viedli k zvyšovaniu úrody, stalo sa tak za cenu výrazného vyčerpania celého pôdneho systému. 

Nedostatok organických zložiek v dôsledku prílišného uplatňovania intenzívnych metód vedie k zníženiu schopnosti infiltrácie. V praxi to znamená, že pôda nie je schopná v dostatočnej miere prijímať vlahu a potrebné živiny, čo v konečnom dôsledku vedie k zhoršeniu úrodnosti. V pôde sa vytvára zhutnená vrstva, cez ktorú sa korene rastlín nie sú schopné dostať do hlbších pôdnych vrstiev. V tejto situácii už nepomôžu ani výdatné dažde. Degradovaná pôda nie je schopná túto zrážkovú vodu prijať a tak dochádza k vymývaniu a neskôr k pôdnej erózii. 

Znižovanie kvality pôdy a teda aj chronický nedostatok vlahy vedú k reťazeniu rôznych problémov, z ktorých je len veľmi ťažké nájsť cestu von. Nevyhnutným krokom je vrátiť pôde vitalitu a podľa možností pri tom využívať trvalo udržateľné metódy. V praxi to však nie je vôbec jednoduché a preto sme sa zamerali na niektoré postupy prirodzeného udržiavania vlahy v pôde. 

 

Používanie organických hnojív

 

Ak hľadáme spôsoby, ako zlepšiť stav poľnohospodárskej pôdy, inšpiráciu je potrebné čerpať práve z prírody a jej prirodzených procesov. Optimálne prevzdušnenie pôdy a využívanie hnojív s organickými zložkami je ideálnym začiatkom, ktorý bude zásadný pre podporu správneho hospodárenia s pôdnou vlahou. Organické hnojenie pomocou kompostu je vhodné predovšetkým v jesennom období, kedy je pôda po žatve vyčerpaná. 

Ak spojíte využívanie organických hnojív s nastielaním dosiahnete synergický efekt, ktorého výsledkom bude dostatočne vyživená pôda s výrazne lepšou úrodnosťou.

 


Kompost bohatý na organické zložky pomáha udržiavať pôdnu vlahu

 

Mulčovanie zlepšuje aj nasiakavosť pôdy

 

Dôležitou zbraňou proti degradácii pôdy je mulčovanie. Ide doslova o napodobnenie prirodzeného procesu, akým sa do pôdy dostávajú živiny, ktoré ju obohacujú. Takto obohatená pôda sa vyznačuje lepšou nasiakavosťou a je účinne chránená proti škodcom. Medzi nepopierateľné výhody mulčovania patrí aj zlepšenie zadržiavania živín a vyššia odolnosť voči erózii. 

Rovnako ako všetky postupy a metódy, aj mulčovanie má svoje pravidlá. Pre podporu mikrobiologickej aktivity je na mulčovanie je ideálne použiť organickú hmotu, ktorú si môžete vytvoriť napríklad slamu, lístie alebo kôru stromov. Vrstvu nástielky je vhodné prispôsobiť konkrétnym pôdnym podmienkam a pravidelne ju dopĺňať aby sa predišlo prípadnému vyhnívaniu. 

Na záver dodajme, že pri zapájaní prirodzených metód na udržiavanie pôdnej vlahy netreba počítať so „zázrakmi na počkanie“. Rýchlosť, akou sa vám podarí prinavrátiť pôvodný stav pôde, záleží od stupňa jej degradácie. Trpezlivosť sa však rozhodne oplatí.

Go to Top