V segmente poľnohospodárskej techniky sme svedkami rôznych technických riešení prinášajúcich vyššiu efektivitu práce, lepšiu priechodnosť terénom a zmierňujúcich negatívne dopady používania ťažkej techniky na samotnú pôdu. Hoci kolesová poľnohospodárska technika má stále väčšinové zastúpenie, stretnúť sa môžeme už aj s pásovými pohonmi. Pozreli sme sa preto bližšie na to, v čom spočívajú výhody jedného aj druhého riešenia.
Skôr ako sa budeme snažiť rozlúsknuť otázku, kedy má svoj zmysel poľnohospodárska technika s pásovým pohonom a kedy je naopak lepšie uprednostniť bežné kolesá, tak sa oplatí spomenúť, že vývoj techniky pre poľnohospodárov napreduje nevídaným tempom. Nároky na zefektívňovanie poľnohospodárskej výroby sú čoraz väčšie a tak sa aj zvyšuje dopyt po riešeniach zameraných na efektivitu a úsporu času. V zásadnej miere má vplyv na efektivitu práce, spotrebu a celkovo využitie techniky aj jej podvozok. Bežné kolesá s pneumatikami nemusia byť vždy tým najlepším riešením a v určitých prípadoch má zmysel zvážiť alternatívu.
Či už hovoríme o pásoch, kolesách alebo kombinovaných riešeniach, každé z nich má svoje výhody a nevýhody. Skôr ako sa definitívne rozhodnete pre kúpu traktora, manipulátora či iného poľnohospodárskeho stroja, určite by ste o nich mali vedieť.
Kolesová poľnohospodárska technika – tradičné a všestranné riešenie pohonu
Traktory, kombajny či inú poľnohospodársku techniku využívajúcu kolesá nie je snáď potrebné ani zvlášť predstavovať. Na našom trhu má väčšinové zastúpenie a rovnako to platí aj v prípade ponuky jednotlivých výrobcov. Bežný kolesový traktor sa dnes vďaka moderne spracovanému zaveseniu náprav a odpruženiu dokáže blysnúť výbornou obratnosťou a ponúknuť aj dostatočný komfort pre posádku. Kolesové pohony sú univerzálne a veľmi dobre obstoja na rôznych povrchoch, a to rovnako na zablatenej pôde, ako aj spevnenej cestnej komunikácii.
Práve na spevnených povrchoch majú kolesá oproti pásom navrch, pretože v menšej miere podliehajú opotrebeniu. Navyše, aj v prípade poškodenia pneumatiky je ľahšia jej výmena ako demontáž a prípadná oprava pásu. V tejto súvislosti teda môžeme vyzdvihnúť aj finančne menej náročnú údržbu podvozkov s kolesami. Kolesová technika je oproti pásovej spravidla aj o niečo lacnejšia, čo si všimnete aj v prípade, že si porovnáte kolesový kombajn s kombajnom vybaveným pásovým pohonom.
Pásová poľnohospodárska technika – väčšia šetrnosť k pôde aj lepšia trakcia
Podvozky vybavené pásmi si svoje uplatnenie zďaleka nenachádzajú len v poľnohospodárstve, ale napríklad aj v stavebníctve, priemysle či lesníctve. Pásový podvozok si dokáže výborne poradiť s nespevneným terénom a prudkým prevýšením.
Hlavné prednosti pásov dajú rovnako dobre využiť aj pri starostlivosti o pôdu, trvalé trávne porasty či pri rôznych dopravných a obslužných činnostiach. Výhody pásového pohonu v poľnohospodárstve sú teda zrejmé, je to predovšetkým lepšie rozloženie hmotnosti, zvýšenie trakcie a tým pádom aj väčšia šetrnosť k samotnej pôde, keďže ani pri prejazde ťažkej techniky nedochádza k tak veľkému bodovému zaťaženiu. Nuž a netreba zabudnúť, že pohyb po poli je vďaka pásom jednoduchší aj v prípade nepriaznivého počasia.
Pochopiteľne, aj pásové pohony so sebou prinášajú určité nevýhody. Vo všeobecnosti je toto riešenie technicky zložitejšie a tým pádom aj o niečo drahšie. Netreba tiež zabúdať, že v prípade častého používania na spevnených povrchoch sa pásy opotrebujú skôr ako bežné pneumatiky a rovnako neprospievajú ani povrchu cesty. Treba si preto uvedomiť, že napríklad pásový traktor využijete najlepšie práve na poli, pričom na cestných komunikáciách bude oproti kolesovému traktoru jednoznačne strácať. Za negatívum je určite možné považovať aj o niečo horšiu manévrovateľnosť a v porovnaní s kolesovými podvozkami aj väčší polomer otáčania.
Oplatí sa kombinované riešenie?
V segmente poľnohospodárskej techniky je možné badať aj pokusy výrobcov ponúknuť rôzne kombinované riešenia. Teda napríklad pásový podvozok, ktorý je v prípade potreby možné čiastočne demontovať a namiesto pásových jednotiek namontovať pneumatiky. Takéto riešenie teda ponúka výhody oboch systémov súčasne, avšak opäť je potrebné počítať s vyššími obstarávacími a eventuálne aj servisnými nákladmi.
Kolesové pohony si svoje pevné miesto dokážu obhájiť
Finálny verdikt či uprednostniť v prípade nového poľnohospodárskeho stroja pásy alebo kolesá necháme už na vás. Kolesové pohony si však dlhodobo dokážu obhájiť svoje pevné miesto na trhu a práve ich rozšírenosť je v mnohých ohľadoch výhodná. Ak sa rozhodnete pre kolesový podvozok, váš výber bude omnoho širší, dostupnosť náhradných dielov väčšia a rovnako môžete počítať aj s cenovo dostupnejším servisom.