19 júla, 2022

Nákup poľnohospodárskej techniky z druhej ruky: s čím sa oplatí počítať?

Investícia do poľnohospodárskej techniky je kľúčovým rozhodnutím so zásadným vplyvom na budúce výnosy. Nájsť však dostatok finančných prostriedkov, či udržateľný model financovania, ktorý by v začiatkoch umožňoval nákup úplne novej techniky ale nemusí byť vôbec jednoduché a mnohí poľnohospodári sa tak uchyľujú k nákupu techniky z druhej ruky. Či už budete hľadať dovoz poľnohospodárskej techniky zo zahraničia alebo loviť medzi tuzemskými ponukami, oplatí sa vedieť, aké riziká sa s nákupom použitej poľnohospodárskej techniky spájajú. 

Nákup novej poľnohospodárskej techniky je strategickým rozhodnutím, ktoré si vyžaduje dôkladné plánovanie a zohľadnenie všetkých špecifík. Urobiť definitívne rozhodnutie o tom, akým spôsobom investujete státisíce eur totiž nie je vôbec jednoduché a preto môže lákavým riešením kúpa použitej techniky. Tým najväčším lákadlom je spravidla nadobúdacia cena, ktorá môže byť v porovnaní s novými strojmi nižšia až o desiatky percent. Na strane druhej ale treba počítať s kompromismi a rizikami, ktoré prípadnú výhodnosť takejto kúpy dokážu ľahko zvrátiť. 

Skôr ako sa definitívne rozhodnete pre nákup použitého kombajnu, traktora, manipulátora či iného stroja, dôkladne zvážte, či sa vám nižšie uvedené riziká oplatí podstúpiť a určite ich zahrňte do prípadnej kalkulácie. 

 

Nižší výkon aj spoľahlivosť

Hoci sa to nemusí zdať, poľnohospodárska technika napreduje míľovými krokmi a zapojením moderných technológií sa efektivita a rýchlosť práce posúva na novú úroveň. Aj drobné vylepšenia a zrýchlenia procesov sa v konečnom dôsledku dokážu citeľne prejaviť na vašich finančných výsledkoch. Použitá technika bude do určitej miery už zastaraná, menej výkonná a v porovnaní s novými strojmi môžete počítať minimálne s vyššou spotrebou paliva. Ruka v ruke s vekom potom ide aj spoľahlivosť. Ak vám stroj vypovedá službu v tej najnevhodnejšej chvíli, stáť vás to môže nemalé peniaze. 

 

Používaný stroj nezapadne do vašej flotily

Ak pri práci používate viacero strojov, je dobré ak spolu ladia. Nemyslíme ani tak z pohľadu vzhľadu, ako skôr funkčnosti. Kompatibilita závesov, adaptérov a celková variabilita je niečo, na čo by ste pri výbere ďalšieho prírastku do vašej technickej výbavy určite nemali zabúdať. Istá unifikácia strojového vybavenia sa oplatí aj z pohľadu prípadnej údržby a zháňania náhradných dielov. 

Pri kúpe poľnohospodárskej techniky je dôležité, aby „zapadla“ do vašej flotily

Nedostupnosť náhradných dielov

Pri starších strojoch môže byť časom problém s nedostatkom náhradných dielov, prípadne ich dlhými dodacími dobami. V prípade, že sa vám pokazí traktor či manipulátor a vy budete musieť čakať na dodanie dielu niekoľko týždňov, zrejme si viete predstaviť, aké nepríjemnosti vám takáto situácia spôsobí. Vždy teda pri výbere vezmite do úvahy aj to, odkiaľ a za koľko budete kupovať náhradné diely, prípadne ako dlho ešte bude výrobca garantovať dostupnosť náhradných dielov pre daný model. 

 

Problémy pri následnom predaji

Ak si kúpite povedzme nový traktor a ten budete chcieť po pár rokoch predať, zrejme s tým nebude problém. V prípade, že si ale kúpite traktor ako tretí či štvrtý majiteľ v poradí, len tak ľahko sa ho už nezbavíte. Rovnako ako pri inej technike, aj v prípade poľnohospodárskej platí, že čím viac mala majiteľov, tým bude predaj časovo náročnejší a predajná cena nižšia. 

 

Žiadna záruka a neistá história

Kým nízka cena za použitý stroj môže byť poriadne lákavá, treba si uvedomiť, že poriadny škrt cez rozpočet vám môže urobiť chýbajúca záruka a neraz aj neistá minulosť. Aj servis starších strojov môže byť poriadne drahý a v prípade, že predchádzajúci majiteľ zanedbával údržbu, drahé opravy si na vás skôr či neskôr počkajú. 

Pri nákupe ojazdeného traktora, kombajnu či inej techniky teda platí staré známe „dôveruj, ale preveruj“. Napriek tomu, kúpa stroja z druhej ruky je vždy rizikom. Veľa vecí si síce dokážete preveriť či už svojpomocne alebo v spolupráci s odborníkom, no niektoré veci vám predsa len môžu zostať skryté. Počítadlo odpracovaných hodín či celkový stav motora a ďalších mechanických častí vám síce môže mnohé napovedať, no zďaleka nejde o 100 % spoľahlivý ukazovateľ toho, či predchádzajúci majiteľ údržbu nezanedbával.

Kúpa použitej poľnohospodárskej techniky je vždy krokom do neznáma. Kompenzáciou za vyššie riziko ale bude nižšia nadobúdacia cena a v časoch relatívne dlhších dodacích dôb novej techniky aj možnosť, ako sa prakticky okamžite dostať k stroju. Výhody a nevýhody si však treba dôkladne zvážiť.

Go to Top