Mulčovanie si medzi pestovateľmi získava stále väčšiu popularitu. Predstavuje určitý návrat k prirodzeným procesom v prírode a preto je táto metóda nevyhnutnou súčasťou ekologicky orientovaného poľnohospodárstva. Pozrieme sa na to, ako mulčovanie pomáha pôde a tiež, ako si môžete mulčovanie pôdy zjednodušiť a zefektívniť.
Mulčovanie, alebo ak chcete, nastielanie pôdy so sebou prináša viacero výhod, ktorými rýchlo vykompenzujete časovú investíciu do tohto procesu. Prečo sa to oplatí? Najprv sa pozrime, čo sa väčšinou stáva po žatve. Plodiny pri svojom raste z pôdy absorbujú výživné látky. Pre pôdu to znamená znižovanie zlúčenín draslíka, fosforu, dusíka a ďalších látok. Vplyv na kvalitu pôdy má samozrejme aj chov hospodárskych zvierat. Pôda tak po žatve zostáva väčšinou vyčerpaná.
Dôsledkom nedostatočnej starostlivosti o pôdu po období zberu je postupné znižovanie výnosnosti pôdy a celkovo horšie prosperovanie plodín. Na zvrátenie tohto stavu používajú mnohí poľnohospodári rôzne typy hnojív a ruku na srdce, niekedy nie práve s mierou. Naopak, organické mulčovanie je vynikajúcim a prirodzeným spôsobom, ako pôde vrátiť chýbajúce živiny, zlepšiť úrodnosť a na dlhé roky zabezpečiť jej kvalitu.
Mulčovanie je cestou k zníženiu spotreby hnojív
Princíp mulčovania je pritom vcelku jednoduchý. Ide doslova o napodobenie prirodzeného procesu obohacovania pôdy, ktoré prebieha celkom spontánne. Navyše, mulčovanie vám môže priniesť úspory v podobe nižšej spotreby hnojív. Aby malo celé mulčovanie zmysel a prinieslo vám požadované výsledky, je vhodné rozmyslieť si, akým spôsobom budete pôdu mulčovať a tiež, čo všetko bude mulčovacia hmota obsahovať.
Ak sa rozhodnete pre mulčovanie pôdy, snažte sa v čo najväčšej miere využívať organické látky. Môže to byť napríklad slama, pokosená tráva či drvená kôra stromov. Pokrytie pôdy organickou hmotou zvyšuje jej mikrobiologickú aktivitu, zlepšuje rast plodín a pomáha v pôde zadržiavať živiny. V zimnom období jej zas najväčším prínosom mulčovania ochrana pôdy.
Dôkladným mulčovaním dochádza zároveň k účinnej ochrane pred eróziou pôdy, rastom burín a výrazne tiež pomáha v boji proti škodcom. Na to, aby ste s mulčovaním dosiahli zaručený úspech, je potrebné staviť na kvalitnú a osvedčenú poľnohospodársku techniku. Kvalitný mulčovač je v tomto smere nevyhnutným pomocníkom, ktorý vám ušetrí množstvo času a námahy.
Na akom princípe funguje mulčovač?
Ponuka mulčovačov je dnes už mimoriadne široká a preto určite nebudete mať problém vybrať si ten správny pre vaše potreby. Hlavnou úlohou mulčovača je tvorba (najčastejšie drvením) mulčovacej hmoty a jej následné rovnomerné nastlanie na povrch pôdy. S mulčovačom teda bez väčších starostí pripravíte tú najlepšiu organickú hmotu pre váš pozemok, pričom tento proces nebude náročnejší než bežné kosenie.
Ako to celé môže vyzerať v praxi? Ako príklad vyberieme pole, na ktorom je pestovaná kukurica alebo obilniny. Na tento účel je vhodné použiť taký typ mulčovača, ktorý je pri rozdrobovaní mimoriadne efektívny. K rozdrobovaniu hmoty dochádza až tesne nad zemou, čím dochádza k likvidácii a prerušeniu rozmnožovania vybraných škodcov.
Zároveň týmto spôsobom dochádza k intenzívnemu rozkladu hmoty a efektívnej ochrane pôdy pred hubovými ochoreniami, ktoré by mohli vzniknúť v dôsledku pokladania príliš dlhých kusov slamy.
Zadný mulčovač Farmer
Pri výbere mulčovača uprednostnite kvalitu
Pri výbere mulčovača je vhodné zohľadniť spôsob jeho použitia a špecifikáciu vášho pozemku. Z pohľadu spôsobu upevnenia na traktor rozlišujeme mulčovače čelné a zadné, bočné a priekopové mulčovače so zavesením na hydraulické rameno, zadné mulčovače a tiež mulčovače na špeciálne použitie, ktoré sú napríklad vhodné na starostlivosť o vinice.
Špeciálny mulčovač Müthing
Okrem toho sa ale určite oplatí uprednostniť kvalitu. V tomto smere patria medzi špičku v rámci svojho segmentu mulčovače nemeckej značky Müthing, ktoré sú vyrobené z mimoriadne kvalitnej jemnozrnnej ocele. Vďaka svojej spoľahlivosti sa na dlhé roky stanú vašim spoľahlivým pomocníkom pri mulčovaní pôdy.