Domestifikácia a cielené pestovanie plodín spôsobilo v mladšej dobe kamennej revolúciu. Ľudia už neboli odkázaní iba na potravu, ktorú nájdu alebo ulovia, ale naučili sa využívať pôdu vo svoj prospech. Z pohľadu archeológie rozlišujeme tzv. 8 zakladateľských plodín, ktoré sú často označované aj ako neolitické plodiny. Vydajte sa spolu s nami za prvopočiatkami poľnohospodárstva.
Odpoveď na otázku, ktoré plodiny boli ako prvé domestifikované v histórii ľudstva nie je celkom jednoznačná a aj medzi archeológmi sa názory v určitých bodoch rozchádzajú. Najrozšírenejšia je teória tzv. 8 neolitických plodín pochádzajúcich predovšetkým z oblasti úrodného polmesiaca, teda dnešnej Sýrie, Jordánska, Izraela a Palestíny. Ktoré to sú a ako boli využívané?
1. pšenica jednozrnná
Pšenica jednozrnná, nazývaná tiež jednozrnka sa považuje za prvú domestifikovanú plodinu vôbec. S jej pestovaním sa začalo v juhovýchodnej oblasti dnešného Turecka v období približne 8 600 – 7 950 rokov pred naším letopočtom. Oproti divokej forme Triticum boeoticum má jednozrnka väčšie semená. Neskôr bola vytláčaná výnosnejšími odrodami.
pšenica jednozrnná
2. pšenica dvojzrnná
O niečo neskôr bola podľa dochovaných záznamov domestifikovaná aj pšenica dvojzrnná, ktorej divoká odroda pochádza z horskej oblasti Karaca Dag v juhovýchodnom Turecku. Tento druh pšenice sa už pred jeho domestifikáciou využíval niekoľko tisíc rokov, kedy bol náhodne zbieraný najmä v oblastiach úrodného polmesiaca.
pšenica dvojzrnná
3. Jačmeň siaty
Domestifikácia jačmeňa sa datuje do obdobia približne 8 500 rokov pred naším letopočtom v oblasti dnešnej Sýrie. Už v tomto období sa vyskytujú dve odrody – lúpaný a nahý jačmeň. Domestifikované odrody jačmeňa sa krátko na to rozšírili aj do ostatných častí úrodného polmesiaca a dôkazy o jeho pestovaní sa našli aj na tibetských náhorných plošinách.
jačmeň siaty
4. Šošovica
Najstaršie zaznamenaná domestifikovaná šošovica sa podľa archeologických nálezísk pestovala na územiach dnešnej Sýrie približne 8 200 – 6 700 rokov pred naším letopočtom. V neskorších obdobiach sa objavujú rôzne malooké a veľkozrnné odrody.
šošovica sa v rôznych podobách pestuje už po tisícročia
5. Hrach
Hrach ako plodina vykazuje širokú škálu morfologických variácií a platilo to aj v minulosti. Domestifikáciou sa podarilo dosiahnuť zväčšenie jeho zŕn, stenčenie jeho strukov a zadržiavanie zŕn v luskoch. Odhaduje sa, že k prvej domestifikácii hrachu došlo zhruba v 8. tisícročí pred naším letopočtom v Turecku a Sýrii. Veľká vlna „udomácňovania“ ďalších odrôd ale pokračovala o približne 4 tisícročia neskôr v Egypte.
hrach bol pestovaný už aj v starovekom Egypte
6. Cícer
Medzi prehistorické strukoviny patrí aj cícer, ktorý bol prvýkrát domestifikovaný približne pred 7 000 rokmi v oblasti dnešného Turecka a Sýrie. Medzi najčastejšie vyskytujúce sa odrody patrí „Desi“ s malými zrnkami a odroda „Kabuli“ s väčšími a zaoblenými semenami. Dodajme, že z oblasti úrodného polmesiaca sa pestovanie cíceru rýchlo rozšírilo do Indie.
cícer si mimoriadnu obľubu získal aj v Indii
7. Vika šošovicová
Oproti vyššie spomenutým plodinám je vika šošovicová menej známa. Odhaduje sa, že domestifikovaná bola predovšetkým ako krmivo pre zvieratá. K prvej domestifikácii podľa dochovaných záznamov došlo v oblasti Levanty približne pred 7 000 rokmi.
vika šošovicová slúžila najmä ako krmivo pre zvieratá
8. Ľan siaty
Ľan bol v období neolitu prvou rastlinou domestifikovanou kvôli oleju, pričom dôkazy o tom vás privedú na západný breh rieky Jordán. V období okolo 7. tisícročia pred naším letopočtom sa už ľan využíval aj na výrobu rôznych tkanín.
medzi neolitické plodiny patrí aj ľan siaty
Bolo ich skutočne len osem?
Názory na to, či by medzi týchto osem plodín mali byť zaradené aj ďalšie sa rôznia. V období neolitu totiž nepochybne došlo aj k domestifikácii ďalších plodín, medzi ktoré patrili napríklad rôzne obilniny či dokonca figy. Predpokladá sa, že v mnohých prípadoch sa domestifikácia nepodarila a došlo k vymiznutiu mnohých odrôd napríklad v dôsledku klimatických zmien, odlesňovania či veľkých požiarov.
Či už s teóriou 8 neolitických plodín súhlasíte, alebo nie, isté je, že práve v období neolitu boli položené poľnohospodárstva, ktorú sú zaujímavé aj z dnešného pohľadu.