27 februára, 2020

Ktoré krajiny dominujú chovu hovädzieho dobytka?

Chov hovädzieho dobytka má mimoriadny význam najmä kvôli mlieku a mäsu. S neustále vzrastajúcou populáciou celkom prirodzene narastá aj dopyt po výsledkoch chovu hovädzieho dobytka. Tentoraz sa zameriame na krajiny, ktoré v chove hovädzieho dobytka dominujú. 

Ak chceme zistiť, ako v reči čísel vyzerá chov hovädzieho dobytka vo svete, oplatí sa nazrieť do oficiálnych štatistík Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo (FAO). V rámci nich nie je problém zistiť, v ktorých krajinách sa v súčasnosti chová najviac hovädzieho dobytka a tiež, ako sa tieto údaje z roka na rok menia. 

1. miesto – Brazília, 211 miliónov kusov hovädzieho dobytka

Organizácia pre výživu a poľnohospodárstvo odhaduje, že na svete je chovaných vyše 1,47 miliárd kusov hovädzieho dobytka. Podľa aktuálnych údajov patrí prvenstvo Brazílii s celkovým podielom 14.43 %, kde je chovaných vyše 211 miliónov kusov hovädzieho dobytka. Prvenstvo Brazílie nie je rozhodne náhodné, práve táto krajina totiž dlhodobo patrí medzi najväčších exportérov hovädzieho mäsa na svete.

Hovädzí dobytok Brazília

Najviac hovädzieho dobytka sa chová v Brazílii

2. miesto – India, 189 miliónov kusov hovädzieho dobytka

Nárast počtu hovädzieho dobytka v Brazílii posunul na druhú priečku Indiu, ktorá sa s celkovým počtom vyše 189 miliónov kusov hovädzieho dobytka podieľa na celkovom počte 12,88 %. Spôsoby chovu hovädzieho dobytka sú pritom v Indii výrazne ovplyvnené hinduistickým náboženstvom, podľa ktorého je krava posvätným zvieraťom a vo viacerých častiach Indie sú za usmrtenie kráv vysoké tresty. Na druhú stranu, India je známa širokou paletou rôznych plemien hovädzieho dobytka, ktoré nie sú chované nikde inde. 

Hovadzi dobytok v Indii

Chov hovädzieho dobytka má v Indii dlhoročnú tradíciu

3. miesto – Čína, 113 miliónov kusov hovädzieho dobytka

Tretia priečka v celkovom množstve hovädzieho dobytka patrí Číne, kde dochádza k budovaniu obrovských fariem. Chov hovädzieho dobytka zažíva v Číne prudký rozmach a svedčí o tom vyše 113 miliónov chovaných kusov. Zaujímavosťou je, že v Číne sa nachádza aj najväčšia mliečna farma na svete, ktorá ohromuje nielen svojou veľkosťou ale predovšetkým tým, že sa v nej nachádza vyše 100 000 dojníc

Dodajme, že prvú päťku krajín s najväčším počtom hovädzieho dobytka uzatvárajú USA na štvrtom mieste (USA je ale stále najväčší producent hovädzieho mäsa) a prekvapujúco Etiópia na piatom mieste. Pre porovnanie uveďme, že podľa rebríčka Organizácie pre výživu a poľnohospodárstvo patrí Slovensku 124. priečka s počtom hovädzieho dobytka 471 tisíc kusov.

Go to Top