17 septembra, 2019

Drony si v poľnohospodárstve nachádzajú stále väčšie uplatnenie

Ak vám pred pár rokmi „poletovanie“ dronov nad poľami pripadalo ako vzdialená budúcnosť či obyčajná zábavka technologických nadšencov, dnes ide o celkom vážnu vec. Drony resp. bezpilotné lietadlá ako jedna z najmodernejších technológií neobchádzajú ani segment poľnohospodárstva. Pozrite sa spolu s nami na to, ako dokážu už dnes uľahčiť život farmárom a agronómom. 

Analýza pôdy a monitorovanie úrody

Vďaka dronom nebolo nikdy jednoduchšie vzniesť sa k oblakom a pozrieť si pole z vtáčej perspektívy. Samozrejme, sprostredkovane pomocou kamery. Vďaka dronom a príslušnému softvéru nie je vôbec problémom vypracovať analýzu pôdy, pripraviť podrobný plán výsevu a tiež precízne naplánovať zavlažovanie

Veľké uplatnenie si bezpilotné lietadlá nachádzajú aj pri monitorovaní úrody. S kvalitným dronom zvládnete monitorovať aj veľmi rozľahlé polia. Precízna analýza polí, ktorá je zásadným krokom k maximalizácii výnosov sa takto stáva omnoho jednoduchšou a cenovo dostupnejšou. 

Pomôžu vyhnúť sa katastrofe

Pohľadom zhora pomocou kvalitnej kamery získate nielen kompletný prehľad o úrode ale odhaliť môžete už zárodky škodcov a burín. Pomocou záberov zo špeciálnej kamery je možné vytvoriť multispektrálne snímky, vďaka ktorým je možné už v začiatkoch odhaliť napadnutie škodcami a potenciálne tak zabrániť veľkým škodám. 

Dron odhalí aj neefektívne zavlažovanie a hnojenie

Dosiahnuť maximálnu úrodu pri čo najnižších nákladom je celkom určite snom každého farmára. Pomocou bezpilotných lietadiel sa k tomu dá veľmi priblížiť. Drony vybavené hyperspektrálnymi a tepelnými snímačmi dokážu identifikovať, ktoré miesta sú nedostatočne zavlažované, prípadne miesta, kde by úbytok vlahy neuškodil. 

Takto vybavený poľnohospodársky dron zároveň dokáže zhodnotiť, ako plodiny prosperujú, dokáže vypočítať index vegetácie a tiež zhodnotiť jej celkové zdravie. Ani v tomto prípade nehovoríme o hudbe budúcnosti. Vo svete je stále viac spoločností, ktoré sa špecializujú práve na využívanie dronov v poľnohospodárstve a „prepájanie“ pôdy s tými najmodernejšími technológiami. 

Go to Top