26 mája, 2021

Ako podporiť biologickú aktivitu pôdy pre trvalo udržateľné poľnohospodárstvo?

Živé procesy v pôde sú nevyhnutným predpokladom pre kvalitnú a bohatú úrodu. V súčasnosti sa stále vo väčšej miere presadzujú princípy podpory biologickej aktivity pôdy, ktoré sú veľmi blízke prirodzeným procesom. Základom je v tomto smere dôkladná starostlivosť o štruktúru pôdy a dôsledné vyhodnocovanie jej biologickej aktivity. Takýto prístup vám prinesie postupné zvyšovanie kvality úrody bez nadmernej záťaže pôdy chemickými prostriedkami. 

Tvrdenie, že pôda je živým a veľmi dynamickým organizmom, nie je pre vás určite žiadnou novinkou. V pôde prebieha nespočetné množstvo rôznych procesov, ktoré závisia od pôsobenia klimatických podmienok, živých organizmov, pôsobenia podzemnej vody a v neposlednom rade aj od ľudskej činnosti. Biologickú aktivitu pôdy je možné ovplyvniť ako v negatívnom, tak aj pozitívnom zmysle.

Dôsledky negatívnych vplyvov na pôdu

Ak hovoríme o negatívnom vplyve, jeho výsledkom sú spravidla príliš utužené vrstvy pôdy, ktoré vznikajú predovšetkým nadmerným používaním rôznych chemikálií. Degradácia pôdy je v tomto dôsledku potom len otázkou krátkeho času. Výsledkom je postupné znižovanie podielu organickej zložky pôdy, nižšia schopnosť absorpcie výživných látok a vo všeobecnosti horšia nasiakavosť. Pôda tak nie je schopná reagovať na prudšie dažde, nevsiakne sa dostatočne rýchlo a spolu s ňou sa odplaví aj ornica. Aby toho nebolo málo, vytvorená hrubá vrstva blata pôdu ďalej zaťažuje svojou hmotnosťou a doslova ju „dusí“, čím sa zvyšuje prekyslenie pôdy, ktoré výrazne zhoršuje úrodnosť. 

Vyššie popísaný scenár nie je v našich podmienkach ničím výnimočným. Našťastie existujú možnosti, ako sa tejto situácii vyhnúť a udržiavať pôdu zdravú a úrodnú, ide však o dlhodobý proces, ktorý si bude vyžadovať miernu zmenu prístupu a veľa trpezlivosti. Zameriame sa teda na spôsoby, ako môžete podporiť biologickú aktivitu pôdy v záujme dosiahnutia lepšej úrody a tiež zvýšenia jej odolnosti voči škodcom a erózii.

Používanie zelených hnojív

Zaujímavou alternatívou k bežným chemickým hnojivám sú tzv. zelené hnojivá bohaté na minerály, ktoré podporujú zadržiavanie pôdnej vlahy a pomáhajú zabraňovať vyplavovaniu živín z pôdy. Samozrejme, nie všetky zelené hnojivá sú rovnaké a aj v tomto smere treba dosiahnuť určitú vyváženosť. Na podporu biologickej aktivity pôdy sa odporúča zabezpečiť dostatočný prísun organickej hmoty, ktorá ale bude z rôznych zdrojov. 

Zdroje organickej hmoty je teda vhodné vzájomne kombinovať, a to vzhľadom na konkrétny typ pôdy, požiadavky a pestované plodiny. Veľmi dobrými zdrojmi organickej hmoty sú, ako sme už spomenuli, rôzne zelené hnojivá, ale aj vlastný kompost, živočíšny hnoj, prípadne rôzne pozberové zvyšky. Biologickú aktivitu môžete popri tom podporiť aj výsadbou vhodných medziplodín. 

S kvalitným mulčovačom zvládnete nastielanie pôdy ľahšie
 

Mulčovanie

Ďalším spôsobom ako podporiť biologickú aktivitu pôdy je mulčovanie, alebo ak chcete, nastielanie pôdy. Opäť aj v tomto prípade zohrávajú hlavnú úlohu organické látky, ktoré sú nevyhnutným základom každej mulčovacej hmoty. Tá môže obsahovať množstvo zložiek od drevenej kôry, cez slamu až po pokosenú trávu. 

Mulčovanie by sa malo vykonať dvakrát ročne – pred dozrievaním semien a na jeseň. Samotný spôsob mulčovania je potrebné prispôsobiť danej pôde, vo všeobecnosti sa ale odporúča výška mulčovania 5-7 cm. Niektorých poľnohospodárov od dôsledného mulčovania odrádza relatívna zložitosť tohto procesu. Pri použití kvalitného mulčovača sa však zložitosti vôbec nemusíte obávať. 

Kyprenie pôdy

Kvalitná a zavčasu vykonaná podmietka je jedným z ďalších opatrení, ktorým dokážete je možné ovplyvniť pôdnu vlahu. Pri kyprení dochádza k prerušeniu kapilárneho vedenia v pôde, čím účinne zabránite vysušovaniu pôdy. Pri použití kvalitných kypričov sa môžete spoľahnúť na to, že dôjde k intenzívnemu premiešaniu pôdy s organickými zložkami. 

Ku kypreniu je taktiež potrebné vždy pristupovať v závislosti od typu pôdy, jej aktuálneho stavu a samozrejme v súlade s cieľom, ktorý chcete dosiahnuť. Ako príklad uveďme, že pri príliš suchých pôdach sa nemusíte obávať ani hlbšej podmietky, ktorou takto vytvoríte izolačnú vrstvu pôdy. Toto je bezpochyby jeden z dôvodov, prečo sú pri kyprení pôdy dôležité nielen znalosti, ale aj kvalitná poľnohospodárska technika.

Go to Top