Medzi symboly jesene patria bezpochyby aj tekvice, najmä oranžové a guľaté. Práve od septembra a počas októbra dochádza k ich zberu. Obľúbené sú napokon nielen v kuchyniach, ale po vydlabaní a vyrezaní sa stávajú aj neodmysliteľnou dekoráciou domácností a záhrad. Pripravili sme pre vás 10 zaujímavostí o tekviciach, ktoré sa určite oplatí poznať.
-
Tekvice sa pestujú na každom kontinente okrem jedného
Tekvice sú pomerne nenáročné na pestovanie a aj preto sa im darí prakticky na každom kontinente, s výnimkou jediného. Pochopiteľne ide o Antarktídu, kde sú na pestovanie nevhodné podmienky. Či už je ale reč o Amerike, Európe alebo rôznych častiach Ázie, tu sa tekviciam veľmi darí.
-
Existuje viac ako 45 rôznych druhov tekvíc
Existuje vyše 45 rôznych druhov tekvíc, čiže nie iba maslové tekvice a tie, určené na vyrezávanie, ale aj mnohé ďalšie. Nájdete medzi nimi tekvice sfarbené do zelena, červena či úplne biele. Niektoré z nich pritom vôbec nie sú vhodné na konzumáciu a využívajú sa len ako dekorácia.
-
Tekvice sú výživné
Hoci tekvice z približne 90 % tvorí voda, môžeme ich považovať za celkom výživné. Obsahujú totiž vlákninu, vitamín C, vitamín K a tiež železo. Nečudo, že niektoré civilizácie využívali tekvice aj ako pomoc pri rôznych zdravotných ťažkostiach. Mimochodom, tekvice môžete konzumovať bez akýchkoľvek výčitiek, obsahujú totiž iba minimum kalórií.
-
Jedna tekvica obsahuje viac ako 500 semienok
Ani vy si bez tekvicových semienok neviete predstaviť hody či obyčajné jesenné leňošenie pred televízorom? Tak vedzte, že v jednej priemerne veľkej tekvici sa spravidla nachádza vyše 500 semienok. Stačí ich len spracovať, osoliť, prípadne dochutiť drvenou paprikou a pochúťka je na svete.
-
Najväčší tekvicový koláč
Najväčší tekvicový koláč bol ešte v roku 2010 upečený v americkom štáte Ohio na miestnom Pumpkinfeste. Koláč s hmotnosťou takmer 1 700 kg a priemerom až 6 metrov sa dodnes nepodarilo prekonať. Mimochodom, na jeho výrobu sa použilo 415 litrov mlieka, vyše 230 kilogramov cukru a takmer 2 800 vajec.
-
Najväčšia dopestovaná tekvica
Držiteľom rekordu najväčšej tekvice na svete je pestovateľ z Belgicka, ktorému sa podarilo v roku 2016 dopestovať tekvicu vážiacu presne 1 190,49 kg.
-
Využitie majú aj tekvicové kvety
Jedným z dôvodov, prečo sú tekvice tak obľúbené v gastronómii je fakt, že sa dá využiť prakticky každá ich časť. Dužina, semienka, šupky ale dokonca aj tekvicové kvety. Dajú sa vyprážať, použiť do šalátov, no veľmi obľúbené sú aj tekvicové kvety plnené syrom.
-
Tradícia vyrezávania tekvíc pochádza z Írska
Tradícia vydlabávania a zdobenie tekvíc nepochádza z USA, ešte skôr sa totiž objavila na území dnešného Írska. Podobné zvyky sa pestovali ale aj na našom území, kedy sa tieto tradície spájali so Svetlonosom ako nadľudskou bytosťou. Vyrezané tekvice so sviecou vo vnútri mali ľudí chrániť a zároveň im osvetľovať cestu popri domoch.
-
Najväčší pestovatelia tekvíc
Najväčším pestovateľom tekvíc je Čína s približne 7,8 miliónmi tonami ročne. Druhá priečka patrí Indii, kde sa ročne dopestuje okolo 5 miliónov ton tekvíc a tretie miesto drží Rusko s 1,2 miliónmi ton tekvíc ročne. Len pre porovnanie dodajme, že na Slovensku sa odhadom dopestuje 6 300 ton tekvíc ročne.
-
Tekvice dozrievajú celkom rýchlo
Na to, aby tekvica úplne dozrela postačí 85 až 120 dní v závislosti od konkrétnej odrody. Či už tekvica dozrela spoznáte nielen podľa ich sfarbenia, ale tiež podľa stonky, ktorá by mala byť suchá a drevnatá.