Efektívne pestovanie plodín v našich zemepisných šírkach si čoraz viac vyžaduje kvalitný a premyslený závlahový systém. Ten má zásadný vplyv na kvalitu produkcie a preto by sa určite oplatí z času na čas venovať pozornosť jeho údržbe. Typickým obdobím, kedy si ju bude závlahový systém pýtať je práve na jeseň, najlepšie ešte skôr, ako udrú prvé prízemné mrazy. Ako pripraviť závlahový systém a postrekovacie zariadenia na zimu?
Závlahové systémy sú nevyhnutným základom pre dosahovanie úrody a zabezpečovanie pôdnej vlahy. Oproti nie tak dávnej minulosti sa ponuka závlahových systémov výrazne rozšírila a tak si môžete vyberať medzi celým radom stabilných a mobilných závlah. Popri klasických postrekovacích závlahách si tak obľubu získava aj tzv. kvapková závlaha, ktorej sme sa bližšie venovali v tomto článku.
Aby sme ale príliš neodbiehali od témy, tak dodajme, že kým pri menších mobilných systémoch ešte pripadá do úvahy ich zazimovanie na miestach, kde mrazy nehrozia, tak v prípade stabilných závlahových systémov, kedy je časť vedenia umiestnená v zemi, to z pochopiteľných dôvodov nie je možné. Práve týmto typom závlahy je potrebné venovať zvýšenú pozornosť.
Kľúčové je správne načasovanie aj spôsob zazimovania
Aby závlahový systém nepoškodili mrazy, je dôležité správne si načasovať potrebnú údržbu. Vzhľadom na to, že pôda si ešte aj niekoľko týždňov po sezóne udržuje určitú teplotu, tak pre potrubie umiestnené v hĺbke približne 40 cm ešte prvé mrazy nemusia nutne predstavovať problémy. Nemali by ste však riskovať a čakať zbytočne dlho. To najbezpečnejšie riešenie je mať zazimovaný závlahový systém ešte pred ich príchodom. Tuhšie mrazy predstavujú zásadný problém nielen pre samotné potrubie, ale aj ventily a prípadné opravy vás môžu vyjsť poriadne draho. Okrem toho si treba uvedomiť, že na zamrznutie sú citlivé aj nadzemné časti závlahového systému vyhotovené z tvrdeného plastu a nehrdzavejúcej ocele.
Postupovať je potrebné vždy v súlade s pokynmi výrobcu závlahy, no v každom prípade je základom vypustenie vody z celého systému, ošetrenie dýz, sifónov a prípadne aj kontrola ventilov. Na dôkladné odstránenie vody z potrubia pred zimou je možné použiť kompresor, ktorý z celej sústavy vytlačí jej zvyšky. Pozornosť by ste mali venovať aj gumovým častiam závlahového systému, ktoré odporúčame ošetriť konzervačným prípravkom.
Po vykonaní týchto krokov sa ešte ubezpečte, akým spôsobom má byť nastavená riadiaca jednotka, ako je proti zamrznutiu chránený hlavný prívod vody a rovnako skontrolujte aj vodné čerpadlá.
Zazimovanie postrekovačov a rosičov
Pri rosiacich alebo závlahových zariadeniach s možnosťou presunu je situácia o niečo jednoduchšia, keďže ich môžete zazimovať v krytom a vykurovanom priestore.
V prípade skladovania v nevykurovaných priestoroch však opäť netreba zabúdať na správne zásady zazimovania. Hoci ich môžete skladovať zakryté, tak aj v nevykurovaných zastrešených priestoroch môžu teploty klesnúť do takej miery, že by mohli spôsobiť ich poškodenie. Preto opäť platí, že by ste stroj mali dôkladne vyčistiť, vypustiť vodu, vykonať preplach čistou vodou a následne aplikovať nemrznúcu zmes tak, aby sa dostala do všetkých okruhov, v ktorých sa počas prevádzkovania vyskytuje voda. Akékoľvek poškodenie, ktoré na postrekovači objavíte by ste mali opraviť ešte pred zimou, to sa týka predovšetkým gumových častí a lakovaných povrchov.
Ak vám záleží na dôkladnej príprave postrekovača na zimu, nezabudnite skontrolovať mazací plán a postupovať podľa neho. Po dôkladnom vysušení môžete na kovové časti naniesť tenkú vrstvu oleja s antikoróznymi účinkami.
Či už hovoríme o zazimovaní závlahových systémov, alebo postrekovačov či iných nástrojov, tak platí, že čím precíznejšie budú pripravené na zimu, tak tým jednoduchšie a rýchlejšie bude ich uvedenie naspäť do prevádzky na jar. Dôsledným zazimovaním tiež dokážete ušetriť množstvo finančných prostriedkov a maximalizovať životnosť vášho poľnohospodárskeho vybavenia.