27 augusta, 2021

Spracovanie kukuričného strniska môže byť rýchle a efektívne. Ako na to?

Nespracovaná pôda po zbere kukurice sa môže ľahko stať domovom rôznych škodcov, burín a v neposlednom rade aj ohroziť budúcu úrodu. Každý zodpovedný poľnohospodár by preto mal myslieť na rozdrvenie pozberových zvyškov a dôslednú starostlivosť o kukuričné strnisko. Hoci nejde o jednoduchý proces, kvalitná poľnohospodárska technika je zárukou časovej úspory a zvýšenia efektivity pri pestovaní.

Je celkom prirodzené, že pôda si v rôznych obdobiach roka vyžaduje vždy rozdielny prístup a starostlivosť. Netreba preto zabúdať ani na kukuričné strniská, ktoré si veľmi ľahko podmaní celý rad škodcov. Snáď najväčším strašiakom je vijačka kukuričná, ktorá je pomerne odolná voči rôznym insekticídom. Podceňovať ale netreba ani hlodavce či slimáky, ktoré tiež dokážu napáchať citeľné škody.

Vhodným spôsobom spracovania kukuričného strniska, a celkovo aj zvýšenia kvality pôdy, je využitie kvalitného mulčovača, s ktorým rýchlo a efektívne rozdrvíte a zapracujete pozberové zvyšky. Na tento účel sa jednoznačne oplatí investovať do techniky, ktorá je na úpravu kukuričného strniska priamo určená.


Mulčovač využijete aj po zbere kukurice

 

Význam mulčovačov MU-FARMER po zbere silážnej kukurice

Stop vijačke kukuričnej
Dramatický nárast šírenia vijačky kukuričnej ohrozuje pestovanie kukurice už aj v našich podmienkach. Nové „bivoltine“ druhy sú schopné vytvoriť novú generáciu ešte v aktuálnom roku, pričom priame chemické alebo biologické zásahy sa prejavia až koncom júna a júla a majú len obmedzený efekt. Účinný zásah musí prebehnúť podstatne skôr. Ak však budú kukuričné steblá kompletne rozdrvené a neskôr zapracované do pôdy, larvy neprežijú zimu a dochádza k prerušeniu životného cyklu vijačky kukuričnej.

Čím dlhšie zostáva na poli nenarušené strnisko, tým hlbšie vijačka migruje. Je preto veľmi dôležité konať ihneď po zbere kukurice na siláž. Steblá musia byť rozdrvené až tesne nad koreň. Toto si vyžaduje veľmi stabilné drviace náradie. Ideálne je nasadiť mulčovač hneď za rezačku, aby neprišlo k utláčaniu stebiel odvozovými vozidlami do pôdy a boli mulčovačom rozdrvené.
Takto nemá vijačka kukuričná žiadnu šancu. Je jedno, či oriete alebo neoriete: mulčovanie je potrebné, ak chcete pestovať kukuricu!

Zníženie rizika hubových ochorení
Ak sa steblá kukurice zaorú bez mulčovania, zvyšuje sa riziko rozšírenia hubových ochorení na následnú plodinu. Dlhé, nezmulčované steblá preto predstavujú veľké riziko. Často sa považuje zaoranie dlhých kukuričných stebiel hlboko do pôdy za vyriešenie problému. Steblá sú však v pôde „zakonzervované“. Keď je pôda v ďalšom roku spracovávaná, dostávajú sa tieto steblá späť na povrch pôdy, kde môže dôjsť k infikovaniu následnej plodiny. To je dôvod, prečo by malo mulčovanie kukuričného strniska predchádzať samotnej orbe.

Pri minimalizačných technológiách sa často nasadzujú radličkové podmietače. Čím dlhšie a hrubšie budú kukuričné steblá na povrchu, tým viac hrozí, že materiál nebude do pôdy zapracovaný, ale bude len rozhodený po povrchu. To následne spôsobuje problémy so zapracovaním osiva a pri klíčení. Najväčšie riziko však spočíva v infekcii následnej plodiny, pšenice, hubovými ochoreniami rodu Fuzária. Čím lepšie je kukurica rozdrvená, tým lepší výsledok dosiahneme podmietacím náradím, pretože rastlinné zvyšky budú rovnomerne zapracované do pôdy a nebudú len rozhrabané na povrchu. Týmto znížime riziko ochorenia fuzáriami.


Mulčovač MU-FARMER ako účinný prostriedok boja proti škodcom

Mulčovanie kukuričných zvyškov po kukurici na zrno mulčovačmi MU-FARMER

Veľký výnos pri pestovaní kukurice na zrno je spojený s problémami, ktoré je potrebné vyriešiť po zbere. Viac pozornosti je potrebné venovať boju proti vijačke kukuričnej a riziku fuzáriových ochorení. Taktiež musíme sledovať organizmy spôsobujúce škvrny na listoch (Turcicum), ktoré prežívajú v staršej kukuričnej slame, keď rastie nová kukurica. Neskorý termín zberu, manipulácia s obrovským množstvom hmoty často vo vlhkých podmienkach a časový tlak na založenie porastu pšenice prinášajú rôzne problémy.

Existuje však len jedno riešenie: Mulčovanie – tak intenzívne ako je to možné. Všetok materiál musí byť rozdrvený tak rýchlo ako je to možné a to tak, aby bol „stráviteľný“ pre pôdne organizmy. Ak sa intenzívne mulčovanie podarí, dochádza k okamžitému procesu rozkladu vďaka priaznivému pomeru uhlíka a dusíka v pôde. Tieto rozkladné procesy sú podporované zmiešaním hmoty do pôdy, do hĺbky cca 10-15 cm, závisí to od veľkosti a množstva rastlinných zvyškov.

Intenzívne mulčovanie a rovnomerné rozloženie pozberových zvyškov s mulčovačmi MU-FARMER hneď po žatve zaručuje bezproblémovú prípravu pôdy. Podľa princípu: jednoducho a dobre rozdrvený materiál, ktorý je následne zapracovaný a zamiešaný do pôdy aj za často komplikovaných podmienok počas jesene. To všetko nám zaručuje presné uloženie osiva a klíčenie následnej plodiny.
Väčšinou nie je dostatok času, jednotlivé operácie sa často robia na tesno a PHM sú drahé. Riešením môže byť kombinovanie pracovných operácií. Prečo nespojiť mulčovanie systémom MU-FARMER so zariadením na prvé plytké spracovanie strniska po žatve?


Mulčovače MU-FARMER je možné namontovať dopredu aj dozadu

 

Vďaka dnešným výkonným traktorom je možné mulčovače MU-FARMER namontovať dopredu aj dozadu a môže byť skombinovaný s iným náradím po starostlivom zladení (hydr. spojenie, pracovná hĺbka, potrebná prac. rýchlosť, atď.)

Séria strojov MU-FARMER vám ponúka niekoľko kombinácii.

Spýtajte sa nás, s mulčovačmi MÜTHING vždy nájdeme vhodné riešenie.

Go to Top