Repka olejná patrí aj na Slovensku medzi najčastejšie pestované plodiny. Každoročne zafarbuje polia dožlta a svoje využitie nachádza nielen v potravinárstve, ale aj v rôznych oblastiach priemyslu. Z pohľadu hospodárskej využiteľnosti sa repke olejnej vyrovná iba máloktorá plodina a aj preto je medzi poľnohospodármi veľmi obľúbená. Pripravili sme pre vás 5 zaujímavých faktov o repke olejnej, jej pestovaní a využiteľnosti.
Najväčší svetoví producenti repky olejnej
Najväčšími producentmi repky olejnej sú Čína, Kanada a India. Z európskych krajín patria na horné priečky rebríčka Nemecko a Francúzsko. Produkcia repky olejnej za uplynulých 50 rokov prudko rastie na celom svete a pri jej pestovaní sa dá dosiahnuť veľmi vysoká výnosnosť. Len v roku 2018 sa na celom svete podarilo dopestovať vyše 75 miliónov ton repky olejnej.
Olej z repky olejnej je vynikajúci na varenie
Olej z repky olejnej patrí medzi najzdravšie oleje využiteľné pri príprave jedál. Obsahuje najmenej nasýtených tukov spomedzi všetkých ostatných jedlých olejov a pritom obsahuje viac omega-3 mastných kyselín ako olivový olej.
Repka olejná je hojne pestovanou plodinou
Repka olejná má široké využitie v priemysle
Olej zo semien repky olejnej si svoje uplatnenie nachádza aj v rôznych oblastiach priemyslu. Využíva sa napríklad v strojárskom a gumárenskom priemysle, či dokonca pri výrobe kozmetiky. Stále vo väčšej miere sa využíva aj na výrobu biopalív, čo je jeden z hlavných dôvodov, pre ktoré od mája mnohé polia zožltnú.
Repku olejnú si obľúbili aj včely
Repka olejná je medonosnou rastlinou a včelám poskytuje skorý peľ a nektár. Výsledkom je repkový med, ktorý je ľahko stráviteľný a bohatý na glukózu a fruktózu. Typický je svojim svetlým sfarbením.
Repka olejná je medonosnou rastlinou
Semená repky olejnej sú po spracovaní vhodné ako krmivo
Využiteľnosť repky olejnej nekončí extrakciou oleja. Spracované semená sa dajú využiť ako krmivo pre zvieratá, ktoré sa vyznačuje vysokým obsahom bielkovín. Svojimi nutričnými hodnotami je porovnateľné so sójou, pričom vhodné je najmä na kŕmenie hydiny a ošípaných.
Vzhľadom na celosvetové trendy v oblasti biopalív, ekologických technológií a napokon aj zdravého stravovania, môžeme očakávať, že pestovanie repky olejnej bude aj naďalej naberať na obrátkach.