Rastúci dopyt po kvalitnejších potravinách, dôraz na udržateľné poľnohospodárstvo, či sprísňujúca sa legislatíva ohľadom využívania chemických postrekov a hnojív. To sú len niektoré z dôvodov, kvôli ktorým je na poľnohospodárov vyvíjaný stále väčší tlak. Nové trendy pritom znamenajú výzvy aj pre výrobcov poľnohospodárskej techniky. Predstavíme vám základné princípy hybridného poľnohospodárstva a techniku, ktorou znížite využívanie chemikálií.
Čo je hybridné poľnohospodárstvo?
Hybridné poľnohospodárstvo predstavuje dnes už plnohodnotný stupeň medzi konvenčným poľnohospodárstvom a ekologicky orientovaným poľnohospodárstvom. Cieľom v rámci hybridného poľnohospodárstva je totiž využiť to najlepšie z „oboch svetov“. Nie všetky princípy ekologického poľnohospodárstva je totiž možné aplikovať pri všetkých druhoch pôdy a klimatických podmienkach.
Pri hybridnom poľnohospodárstve však nejde o radikálny prechod k výlučne ekologicky orientovanému pestovaniu. Niektoré princípy sú navzájom veľmi dobre kombinovateľné a pre majiteľov pôdy predstavujú zaujímavý spôsob zlepšenia výnosnosti popri zachovaní vysokej kvality plodín.
Princípy a ciele hybridného poľnohospodárstva
Aké sú teda základné princípy a ciele hybridného poľnohospodárstva? V prvom rade ide o nájdenie rovnováhy medzi zvyšovaním výnosnosti pôdy, kvalitou úrody popri zachovaní ekologicky citlivého prístupu. V praxi to znamená využívanie modernejšej techniky, presnejšie dávkovanie hnojív iba v nevyhnutnom množstve, prípadne prechod k mulčovaniu organickými zmesami.
Dôvodov na prechod k princípom hybridného poľnohospodárstva je viacero. Nie je to vždy totiž iba o svedomí konkrétneho majiteľa pôdy, často sú to práve zákony, ktoré upravujú používanie niektorých prostriedkov. Plošné zákazy v tomto smere vždy zmenili spôsob starostlivosti o pôdu a pre poľnohospodárov to znamenalo potrebu prispôsobiť sa.
Účinný boj s burinami je možný aj bez chémie
Po príklady ani nie je potrebné zachádzať ďaleko, aktuálne stúpajú tlaky na plošný zákaz používania glyfosátu v členských krajinách Európskej únie. Znamená to, že namiesto tohto rozšíreného herbicídu využívaného na boj s burinou bude potrebné vytiahnuť celkom iné zbrane. V súlade s princípmi hybridného poľnohospodárstva bude najlepšou voľbou práve inovatívna poľnohospodárska technika.
Prechod k ekologickejším spôsobom obrábania pôdy bude postupom času nevyhnutný. Napokon, plodiny dopestované vo vyváženej pôde s prírodnými hnojivami sú vo všeobecnosti zdravšie, majú vyšší obsah vitamínov a sú výživnejšie. Ako sme už vyššie spomenuli, krok s dobou a týmito tendenciami musia držať nielen samotní farmári, ale aj výrobcovia poľnohospodárskej techniky. V tomto smere je celá skupina poľnohospodárskych strojov Horsch. Ide napríklad o nové plečky radu Transformer a prútové brány CURA, ktoré sú priam ideálne pre hybridné poľnohospodárstvo.
Podmietač Horsch Tiger AS
Podmietače pôdy Horsch sú ideálnou technikou pre hybridné poľnohospodárstvo
Inovatívna technika od spoločnosti Horsch je ideálnym riešením pre všetkých farmárov, ktorí majú záujem o tú najlepšiu kvalitu pôdy spolu s minimalizáciou, resp. bez využívania chemikálií. Sú jedinečným riešením boja proti burine so zachovaním osvedčených postupov konvenčného poľnohospodárstva.
Vďaka svojmu spracovaniu ponúkajú kypriče Horsch mimoriadnu variabilitu a precízne mechanické odstraňovanie burín pri rôznych typov výsadby. Využiť môžete ich pracovný záber v rozsahu od 3 až do 12 metrov. Vďaka svojmu kvalitnému spracovaniu sa pri podmietačoch Horsch môžete spoľahnúť nielen na extra dlhú životnosť ale aj výbornú priechodnosť terénom.
Výber podmietača je vhodné prispôsobiť požadovanej hĺbke kyprenia. Všetky modely zvládajú plytké kyprenie do úrovne 5 cm. Celý rad podmietačov si však poradí aj s väčšou hĺbkou, napríklad kypriče Horsch Tiger sú vhodné na spracovávanie pôdy až do hĺbky 35 cm.
Rozmach ekologických spôsobov spracovania pôdy bez chémie je trendom, ktorému sa nebude dať vyhnúť. S kvalitnou poľnohospodárskou technikou sa ale na blízku budúcnosť môžete pripraviť už teraz.