2 decembra, 2019

Ako servisovať techniku pred zimou?

Denné teploty sú stále nižšie a neraz sa už objavuje aj prízemný mráz, to je neklamný znak toho, že sa blíži zima a je najvyšší čas postarať sa o prípravu poľnohospodárskej techniky na zimný spánok. Zistite, akú údržbu si pred zimou zaslúži váš traktor, manipulátor, postrekovače a ďalšia technika


Aktuálne počasie už dáva tušiť, že zima je za dverami. Práve preto sa zameriame na to, ako by ste mali pripraviť vašu poľnohospodársku techniku na zimu. Samozrejme, ak plánujete traktor využívať na zimnú službu pri odhŕňaní snehu, tak ho na zimný spánok pripravovať nemusíte, no všetko ostatné, čo nemá počas zimy iné využitie, by ste na zimu mali adekvátne pripraviť

Prečo je dôležitá príprava techniky na zimu? 

Po sezóne si vaša poľnohospodárska technika zaslúži poriadnu prehliadku, vyčistenie a prípadne opravu drobných nedostatkov. Nemusí to však vždy stačiť. Pre vaše stroje by ste mali na zimu pripraviť aj poriadnu strechu. Nechať traktor, kombajn či postrekovače vonku na dvore sa vám rozhodne nemusí oplatiť. Silné mrazy, vietor a snehová nádielka sa veľmi ľahko môže postarať o ich poškodenie. 

Pôsobenie zimných výčinov počasia sa na vašej technike môže ľahko podpísať formou popraskaného tesnenia a hadíc, silného znečistenia, prípadne výraznejšie podporí vznik hrdze. Škody, ktoré by ste na jar počítali by mohli byť celkom vysoké a preto sa určite oplatí investovať čas do dôkladnej prehliadky a riadneho uskladnenia.

Príprava traktora, manipulátora a kombajnu na zimu

Konkrétny spôsob zazimovania záleží od typu konkrétneho stroja. Priipravili sme preto pre vás prehľad najpoužívanejšej poľnohospodárskej techniky, ktorú sa oplatí zazimovať. Postup pre traktor, manipulátor a kombajn je veľmi podobný. 

Príprava na zazimovanie by mala začať dôkladným umytím karosérie stroja a jednotlivých vonkajších častí silným prúdom vody. Oplatí sa tiež dôkladne vyčistiť gumové tesnenia kabíny a ošetriť ich na to určeným prípravkom. Zamedzíte tak vnikaniu vody do kabíny prípadne ich popraskaniu.

Pozornosť sa oplatí venovať aj motoru, pred zazimovaním odporúčame znížiť hladinu paliva, doplniť prostriedok proti tuhnutiu nafty a nechať motor bežať niekoľko minút, alebo absolvovať krátku jazdu aby sa prípravok dostal do filtrov a vstrekovacieho systému. Vybrať treba tiež akumulátor, ktorý pred uskladnením dáte úplne nabiť. Vašej pozornosti by nemali uniknúť ani miesta spojenia trojbodových závesov, všetky mazacie body, ktoré si po náročnom používaní určite zaslúžia kontrolu. Zásada je, zamedziť vlhkosti vniknúť na farbou nechránené miesta.

Ubezpečte sa, že nikde nezostalo znečistenie, vrátane podvozkovej časti a ďalších súčastí. Techniku je potrebné uskladňovať suchú. Z kabíny odstráňte nápoje aby nezamrzli a pritom niečo nepoškodili a zvyšky jedla aby ste nelákali hlodavce. K téme hlodavce sa odporúča použiť odpudzovače, aby si počas zimy nerobili hniezda. Samozrejme, vždy je potrebné postupovať v súlade s pokynmi výrobcu stroja a najmä v prípade zložitých strojov aj špeciálnymi požiadavkami.

Zazimovanie inej poľnohospodárskej techniky

Doteraz sme sa venovali motorovým strojom, teraz sa však zameriame na tie ostatné. Reč bude o rôznych postrekovačoch, mulčovačoch, zberačoch a ďalšej technike. Aj v tomto prípade je potrebné začať dôkladnou očistou. Najmä v prípade postrekovačov je veľmi dôležité úplné vypustenie zvyšku používaných tekutín. Postrekovače a polievaciu techniku je potrebné odložiť do krytých priestorov. Ak to nie je možné, odporúčame siahnuť po nemrznúcich zmesiach, ktoré sú určené presne na tento účel. Spravidla treba dať pozor na to aby sa použili nemrznúce zmesi pre hliníkové motory, ktoré chránia hliníkové komponenty chemických čerpadiel.

 

Po dôkladnej očiste je všetku techniku vhodné ešte poriadne prekontrolovať, akékoľvek zvyšky zeminy, kúsky dreva, prípadne trávy môžu výdatne pomôcť ku vzniku korózie. Všetky časti treba po umývaní zároveň dôkladne vysušiť, časti s mazaním skontrolovať a v prípade potreby domazať. Rovnako farbou nechránené povrchy sa odporúčajú natrieť mazacím tukom. Také ložiskové domce tanierov na tanierových kypričoch  si zaslúžia po sezóne aplikovať konzervačný olej v spreji do každého jedného ložiska, výrazne im predĺžite životnosť. Gumové časti je vhodné ošetriť prípravkom, aby cez zimu nepopraskali.

Ak už máte poľnohospodársku techniku pripravenú na prezimovanie, je potrebné zabezpečiť jej na tento účel adekvátne miesto. Vo všeobecnosti platí, že na zazimovanie sú vhodné všetky priestory (napríklad montované haly), kde teploty neklesajú pod bod mrazu, je v nich zabezpečené aspoň nejaké vetranie a je v nich sucho. Vhodné je tiež techniku prikryť, čím si na jar uľahčíte prácu, keďže stroje nebudú zaprášené. 

Dôkladnou prípravou techniky na zimu si zabezpečíte pohodlnejší a rýchlejší začiatok v novej sezóne. Popritom sa budete môcť spoľahnúť na to, že vaša technika je v tom najlepšom stave a neskracujete jej životnosť.

Go to Top